Rocket form - en to ru translation catalogue (522 entries)

en: 2 Cols
ru: 2 cols

en: 3 Cols
ru: 3 cols

en: 4 Cols
ru: 4 cols

en: 6 Cols
ru: 6 cols

en: Accept
ru: Принять

en: Active
ru: Активировать

en: Active Mode
ru: Активный режим

en: Add
ru: Добавить

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Add new conditional Logic
ru: Добавление новой условной логики

en: Add new form
ru: Добавить новую форму

en: Add new option
ru: Добавьте новый параметр

en: Add validator
ru: Добавление проверки

en: Additional
ru: Дополнительный CSS

en: Additional Fields
ru: Дополнительные поля

en: Additional Parameters
ru: Дополнительный CSS

en: Additional css
ru: Дополнительный CSS

en: Additional info
ru: Коментар

en: After label
ru: После подписи

en: Alert position
ru: Оповещения позиция

en: All
ru: Все

en: All fields
ru: Все поля

en: Allow whitespace
ru: Разрешить пробелы

en: Animation
ru: Входная информация

en: Any
ru: Не важно

en: Append
ru: Добавить

en: Are you sure about this?
ru: Вы уверены?

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: At Top
ru: сверху

en: At bottom
ru: снизу

en: Backend
ru: Фон

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background color
ru: Фоновый цвет

en: Background color on hover
ru: Фоновый цвет

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Background position
ru: Фоновый цвет

en: Background repeat
ru: Фон

en: Background size
ru: Фоновое изображение

en: Background type
ru: Фон

en: Backup
ru: Фон

en: Before label
ru: До метки

en: Block
ru: Блок

en: Block alignment
ru: Выравнивание блока

en: Block position
ru: Блок позиции

en: Border
ru: Граница (рамка)

en: Border Color
ru: Граница (рамка)

en: Border radius
ru: Радиус обводки

en: Border type
ru: Стиль рамки

en: Border width
ru: Ширина границы

en: Bottom
ru: Низ

en: Box Shadow
ru: Тень Блока

en: Button alignment
ru: Выравнивание кнопки

en: Buttons alignment
ru: Выравнивание кнопки

en: C.Logic Graph
ru: C.Logic

en: CAPTCHA Code
ru: Защитный код:

en: CV Submission
ru: Представление резюме

en: Cancel
ru: Отмена

en: Center
ru: По центру

en: Change
ru: Изменить

en: Charts
ru: Диаграммы

en: Check
ru: Флажок

en: Check Box
ru: Флажок

en: Chinese
ru: Китайский

en: Choose animation
ru: Выберите требуемый значок

en: Choose border type
ru: Стиль рамки

en: Choose required icon
ru: Выберите требуемый значок

en: Clean
ru: Прозрачный

en: Clean Tabs
ru: Прозрачный

en: Client PC info
ru: Информация о клиенте ПК

en: Close
ru: Закрыть

en: Code to export
ru: Код для экспорта

en: Color
ru: Цвет

en: Color (focus)
ru: Цвет (фокус)

en: Color for background
ru: Цвет (фокус)

en: Conditional Logic
ru: Условной логики

en: Conditional Logic graph
ru: Условной логики

en: Conditional logic
ru: Условной логики

en: Contact us
ru: Обратная связь

en: Copy and paste the shortcode to your WordPress site
ru: Скопировать и вставить короткий номер для требуемой страницы

en: Copy and paste the shortcode to your desired page
ru: Скопировать и вставить короткий номер для требуемой страницы

en: Count selected text
ru: Не оценили текст

en: Create New
ru: Создано

en: Create backup
ru: Создано

en: Created
ru: Создано

en: Custom
ru: Custom CSS

en: Custom Background color
ru: Индивидуальный цвет фона

en: Custom Behind lines
ru: Пользовательские позади линии

en: Custom Error Message
ru: Настраиваемое сообщение об ошибке

en: Custom Html
ru: Пользовательские Html

en: Custom Report
ru: Пользовательский отчет

en: Custom Translations
ru: Пользовательские линии фронта

en: Custom front lines
ru: Пользовательские линии фронта

en: Custom html content
ru: Свой контент

en: Custom margin
ru: Скина

en: Custom padding
ru: Пользовательские поля

en: Custom report
ru: Пользовательский отчет

en: Custom skin
ru: Скина

en: Custom template
ru: Пользовательские Html

en: Custom text
ru: Пользовательский цвет текста

en: Custom text color
ru: Пользовательский цвет текста

en: Custom validation
ru: Пользовательские поля

en: Custom width
ru: Пользовательская ширина

en: Customer
ru: Пользовательский отчет

en: Customer email
ru: Пользовательские Html

en: Customs
ru: Custom CSS

en: Dark
ru: Темный

en: Date
ru: Дата

en: Date
ru: Дата

en: Date Picker
ru: Средство выбора даты

en: Date and Time
ru: Дата и время

en: Date format
ru: Удалить форму

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Message
ru: Сообщение по умолчанию

en: Default date
ru: Значение по умолчанию

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete File selected
ru: Удаление выбранного поля

en: Delete field selected
ru: Удаление выбранного поля

en: Desktop
ru: ПК  (комп)

en: Dev Options
ru: Options

en: Directives
ru: Активировать

en: Disable
ru: Выкл.

en: Disable Form
ru: Выкл.

en: Distortion
ru: Искажения сигнала

en: Divider
ru: Разделитель

en: Divider bar Color
ru: Цвет разделителя

en: Done mode
ru: Неактивный режим

en: Dotted
ru: Точки

en: Drag and Drop the fields to this area
ru: Перетащить поля в этой области

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate Form
ru: Дублировать

en: Duplicate fields
ru: Дублировать

en: Duplication form
ru: Дублировать

en: Dyn Checkbox
ru: Флажок

en: Dyn RadioBtn
ru: Кнопка радио

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit and load your custom form
ru: Редактировать и загрузить пользовательские формы

en: Email
ru: E-mail

en: Email Settings
ru: Глобальные настройки

en: Email Template
ru: Тип Шаблона Электронной Почты

en: Enable
ru: Вкл.

en: Enable Border
ru: Вкл.

en: Enable Center position
ru: Оповещения позиция

en: Enable Conditional logic
ru: Включить условную логику

en: Enable Form
ru: Вкл.

en: Enable Width
ru: Вкл.

en: Enable background
ru: Фон

en: Enable border
ru: Вкл.

en: Enable border radius
ru: Радиус обводки

en: Enable center position
ru: Оповещения позиция

en: Enable shadow
ru: Тени текста

en: Enable time
ru: Вкл.

en: Enable wizard forms
ru: Включите Мастер форм

en: End Color
ru: Конечный цвет

en: End color
ru: Конечный цвет

en: English
ru: Английский

en: Entry information
ru: Входная информация

en: Error message
ru: Настраиваемое сообщение об ошибке

en: Export
ru: Экспорт

en: Export & Import forms
ru: Импорт формы

en: Export Form records
ru: Экспорт в csv

en: Export to PDF
ru: Экспорт в PDF

en: Export to csv
ru: Экспорт в csv

en: Fading Exits
ru: Заполнение справа

en: Field
ru: Имя поля

en: Field Name
ru: Имя поля

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Добавлено поля

en: Fields section. Drag and Drop or just click to add to the preview section
ru: В разделе поля. Перетащите и Drop или просто нажмите кнопку Добавить в разделе предварительного просмотра

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: File name
ru: Имя поля

en: Filter records
ru: Список записей.

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Form
ru: Форма

en: Form Fields
ru: Дополнительные поля

en: Form URL
ru: URL-адрес формы

en: Form Url
ru: URL-адрес формы

en: Form editor
ru: Название формы

en: Form information
ru: Данные формы списка

en: Form name
ru: Название формы

en: Form saved
ru: Название формы

en: Form settings. you can set all options related to the form
ru: Параметры формы. можно задать все параметры, относящиеся к форме

en: Form validation
ru: Данные формы списка

en: Form variables
ru: Название формы

en: Format
ru: Формат

en: Forms
ru: Формы

en: Forms in trash
ru: Название формы

en: French
ru: Французский

en: Get shortcode
ru: Shortcode

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Gradient
ru: Градиент

en: Graphic chart
ru: Просмотр диаграммы

en: Greater than
ru: Больше

en: Grid System
ru: Гипподамова система

en: Grid system
ru: Гипподамова система

en: Guided tour
ru: Экскурсовод

en: Heading H1
ru: Заголовок H1

en: Heading H2
ru: Заголовок h2

en: Heading H3
ru: Заголовок H3

en: Heading H4
ru: Заголовок H4

en: Heading H5
ru: Заголовок H5

en: Heading H6
ru: Заголовок H6

en: Headings
ru: ЗАГОЛОВКИ

en: Help Block
ru: Справка блок

en: Help block
ru: Справка блок

en: Help block alignment (temp - delete)
ru: Помогите выравнивания блока (темп - удалить)

en: Help block position
ru: Помочь блок позиции

en: Help block text
ru: Блок текста справки

en: Here goes your From Name
ru: Здесь идет тема почты

en: Here goes your subject mail
ru: Здесь идет тема почты

en: Hidden Input
ru: Скрытый вход

en: Hide
ru: Скрыть

en: Horizontal
ru: горизонтально

en: Icon Color
ru: Цвет фона

en: Identical
ru: Идентичные

en: Image
ru: Изображения

en: Image Upload
ru: Загрузить изображение

en: Image width
ru: Макс. ширина

en: Images
ru: Изображения

en: Import
ru: Импортировать

en: Import Data
ru: Импортировать

en: Import form
ru: Импорт формы

en: Import the backuped form
ru: Импорт резервной копии формы

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Inactive mode
ru: Неактивный режим

en: Inline
ru: Для встраивания в технологическую линию

en: Inline display
ru: Для встраивания в технологическую линию

en: Input
ru: Вход

en: Input value alignment
ru: Входное значение выравнивания

en: Italian
ru: Итальянское

en: Japanese
ru: Японский

en: Job Application
ru: Заявка на вакансию

en: Label
ru: Подпись (Label)

en: Label text
ru: Надпись текстовая

en: Language
ru: Язык

en: Layout Elements
ru: Элементы макета

en: Layout mode
ru: Элементы макета

en: Left
ru: Слева

en: Length
ru: Длина

en: Less than
ru: Менее

en: Letter & Numbers
ru: Письмо & чисел

en: Letters
ru: Буквы

en: Letters and Numbers
ru: Буквы и цифры

en: Light
ru: Светлый

en: Lightspeed
ru: Светлый

en: Lines
ru: Строки

en: List Records.
ru: Список записей.

en: List all Forms
ru: Список всех форм

en: List form information
ru: Данные формы списка

en: List forms
ru: Формы списка.

en: List forms.
ru: Формы списка.

en: Load form
ru: Загрузить форму

en: Loading
ru: Загрузка

en: Main fields
ru: Основные направления

en: Margin bottom
ru: Нижний отступ

en: Margin left
ru: Заполнение слева

en: Margin right
ru: Заполнение справа

en: Margin top
ru: Верхний отступ

en: Max width
ru: Макс. ширина

en: Maximum
ru: Максимум

en: Maximum date
ru: Максимум

en: Maximum size
ru: Максимум

en: Minimum
ru: Минимум

en: Minimum date
ru: Минимум

en: More Options
ru: Options

en: More fields
ru: Дополнительные поля

en: Name
ru: Имя формы

en: Name Form
ru: Имя формы

en: Name form
ru: Имя формы

en: New
ru: Новинка

en: New form request
ru: Новый запрос форма

en: New translation created successfully
ru: Успех! Успешно обновлен

en: Newsletter
ru: Новостная рассылка

en: Next
ru: Следующий

en: Next Button
ru: Кнорка Подтвердить

en: None selected text
ru: Не оценили текст

en: Not rated text
ru: Не оценили текст

en: Number text color
ru: Номер цвета

en: On Submission
ru: По представлению

en: Online documentation
ru: Онлайн регистрация на события

en: Online event registration
ru: Онлайн регистрация на события

en: Only numbers
ru: (только цифры)

en: Order
ru: Граница (рамка)

en: Order by
ru: Форма заказа

en: Order form
ru: Форма заказа

en: Order summary
ru: Форма заказа

en: PDF Export
ru: Экспорт

en: Padding
ru: Верхний отступ

en: Padding bottom
ru: Нижний отступ

en: Padding left
ru: Заполнение слева

en: Padding right
ru: Заполнение справа

en: Padding top
ru: Верхний отступ

en: Password
ru: Ваш Пароль

en: Pick the color
ru: Выбрать цвет

en: Picker Fields
ru: Выбор поля

en: Please leave 5 stars if you like the software and I’ll keep rolling new updates and cool features.
ru: Please leave 5 stars if you like the software and I'll keep rolling new updates and cool features.

en: Pop up
ru: Неожиданно возникнуть

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Position
ru: альтернатива

en: Prepend
ru: Добавить в начало

en: Prepend/App
ru: Добавить/добавить

en: Prepend/Append Fields - Text Box
ru: Вставьте/Добавление поля - поле

en: Prev
ru: Предпросмотр

en: Prev Button
ru: Кнопка радио

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview for desktops
ru: Предварительный просмотр для настольных компьютеров

en: Preview for smartphone
ru: Предварительный просмотр для смартфонов

en: Preview for tablets
ru: Предварительный просмотр для планшетов

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Public key
ru: Открытый ключ

en: Purchase Order - Point Of Sale
ru: Закупка - точки продажи

en: Quick color
ru: Выбрать цвет

en: Radio Button
ru: Кнопка радио

en: Range
ru: Диапазон

en: Range 1
ru: Диапазон 1

en: Range 2
ru: Диапазон 2

en: Rate Zigaform
ru: Сохранить форму

en: ReCaptcha
ru: reCAPTCHA

en: Recipient mail
ru: Почта получателя

en: Records
ru: Записей

en: Records in trash
ru: Записей

en: Records list
ru: Записей

en: Remove
ru: Удалить этот товар

en: Remove all
ru: Удалить все

en: Remove all options
ru: Удалите все параметры

en: Removing
ru: Удалить этот товар

en: Required
ru: Обязательное поле

en: Required a valid mail
ru: Требуется действительный почты

en: Required icon
ru: Требуемый значок

en: Required icon position
ru: Требуемый значок позиция

en: Required only Letters and Numbers
ru: Требуется только буквы и цифры

en: Required only letters
ru: Требуется только буквы

en: Required only numbers
ru: Требуется только числа

en: Requirements
ru: Обязательное поле

en: Reservation Request
ru: Запрос бронирования

en: Right
ru: Право

en: Russian
ru: Русский

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить Изменения

en: Save Settings
ru: Settings

en: Save changes
ru: Сохранить

en: Save form
ru: Сохранить форму

en: Secret key
ru: Секретный ключ

en: Select Field
ru: Выбранное поле

en: Select Language
ru: Выбрать изображение

en: Select List
ru: Выберите список

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Select font size
ru: Выберите размер шрифта

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Select side
ru: Выбрать файл

en: Select your custom fields to be shown on list report
ru: Выберите настраиваемые поля будет показан на отчет по списку

en: Selected Field
ru: Выбранное поле

en: Sending
ru: Идет отправка

en: Set Form name
ru: Задать имя формы

en: Set required icon
ru: Установить требуемый значок

en: Settings label option
ru: Параметр настройки метки

en: Shadow
ru: Тень Блока

en: Shadow color
ru: Начальный цвет

en: Shortcode alternative
ru: Shortcode

en: Shortcodes
ru: Shortcode

en: Show
ru: Показать

en: Show Block
ru: Показать блок

en: Show Check Box
ru: Флажок

en: Show animation
ru: Данные формы списка

en: Show data
ru: Показать детали

en: Show detail
ru: Показать детали

en: Show help block
ru: Показать справки блок

en: Show sample
ru: Показать детали

en: Show text
ru: Показать детали

en: Skin
ru: Скин

en: Skin tab
ru: Вкладка кожи

en: Slider
ru: Слайдер

en: Smartphone
ru: Смартфон

en: Solid
ru: Сплошная

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spinner
ru: Паук

en: Standard Fields
ru: Стандартные поля

en: Star rating
ru: Классу

en: Start Color
ru: Начальный цвет

en: Start color
ru: Начальный цвет

en: Status
ru: Статус

en: Step
ru: Этап

en: Sub label
ru: Подзаголовок:

en: Subject mail
ru: Тема почты

en: Sublabel text
ru: Sublabel текст

en: Submit Button
ru: Кнорка Подтвердить

en: Submitted form data
ru: Представленные формы данных

en: Success
ru: Сообщение об успешном действии

en: Success Message
ru: Сообщение об успешном действии

en: Success! Form was sent successfully.
ru: Успех! Форма была отправлена успешно.

en: Success! Updated successfully
ru: Успех! Успешно обновлен

en: Summary of submitted data
ru: Представленные формы данных

en: Survey Questionnaire
ru: Анкета обследования

en: Tab
ru: Планшет

en: Tab container
ru: Вкладка контейнер

en: Tab title
ru: Заголовок вкладки.

en: Tables
ru: Планшет

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tabs management
ru: Управление вкладками

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Text
ru: Текст

en: Text Area
ru: Текстовая Область

en: Text Block
ru: Текствой блок

en: Text Box
ru: Текстовое поле

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Font
ru: Шрифт текста

en: Text Shadow
ru: Текст Shadow

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text font
ru: Шрифт текста

en: Text font size
ru: Текст шрифта, Размер

en: Text shadow
ru: Тени текста

en: Text star 1
ru: Текст звезда 1

en: Text star 2
ru: Текст звезда 2

en: Text star 3
ru: Текст звезда 3

en: Text star 4
ru: Текст звезда 4

en: Text star 5
ru: Текст звезда 5

en: Textarea label
ru: Этикетка для текстовой области

en: Textbox label
ru: Текстовое поле Метка

en: Textbox sublabel
ru: Текстовое поле sublabel

en: The import has failed. press the accept button
ru: Ошибка импорта. Нажмите на кнопку accept

en: Theme
ru: Тема

en: Theme 1
ru: Тема

en: Theme 2
ru: Тема

en: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com  in order to keep your translations on future version updates.
ru: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com in order to keep your translations on future version updates.

en: This is important to identify the field on reports and conditional logic
ru: Это имеет важное значение для идентификации поля по докладам и условной логики

en: This is not required. You can add extra css to your form. this will be added to css file
ru: Это не требуется. В форму можно добавить дополнительные css. Это будет добавлено в css-файл

en: This is not required. You can add extra javascript code or some script to your form.
ru: Это не требуется. В форму можно добавить дополнительные javascript код или сценарий.

en: This is the recipient mail. if you leave it blank, admin mail will be taken
ru: Это получателей почты. Если оставить его пустым, будет приниматься администратора почты

en: Title color
ru: Цвет заголовка

en: To be used in Email Template
ru: Тип Шаблона Электронной Почты

en: To form values
ru: Новый запрос форма

en: Toggle navigation
ru: Переключить навигацию

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Top
ru: Верх

en: Tour guide info
ru: Информация о руководстве тур

en: Translate error message
ru: Перевести сообщение об ошибке

en: Translation Manager
ru: Перевести сообщение об ошибке

en: Translation saved successfully
ru: Успех! Успешно обновлен

en: Type
ru: Тип

en: Type From Name
ru: Имя поля Тип

en: Type From mail
ru: Тип CC почта

en: Type field name
ru: Имя поля Тип

en: Type label
ru: Этикетка

en: Type subject
ru: Тип субъекта

en: Type tab title
ru: Тип заголовка вкладки

en: Type value
ru: Этикетка

en: Type your heading H1 here
ru: Введите ваш заголовок H1

en: Type your heading H2 here
ru: Введите ваш заголовок H2

en: Type your heading H3 here
ru: Введите ваш заголовок Н3

en: Type your heading H4 here
ru: Введите ваш заголовок Н4

en: Type your heading H5 here
ru: Введите ваш заголовок H5

en: Type your heading H6 here
ru: Введите ваш заголовок H6

en: Update Image
ru: Обновить изображение

en: Upload Fields
ru: Добавлено поля

en: Url after submitting form
ru: Режим AJAX при представлении формы

en: Validator configuration:
ru: Проверки конфигурации:

en: Validator:
ru: Валидатор формата

en: Validators
ru: Проверяющие элементы управления

en: Variables
ru: Выкл.

en: Vertical
ru: вертикальное

en: View chart
ru: Просмотр диаграммы

en: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we’re excited to share in the near future.
ru: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we're excited to share in the near future.

en: Webhook Status
ru: Статус

en: Website Design Request
ru: Запрос дизайн веб-сайта

en: Wizard
ru: Помощник

en: Wizard buttons
ru: Кнопка радио

en: Wizard elements
ru: Элементы макета

en: Wizard form
ru: Форма мастера

en: Wizard forms
ru: Форма мастера

en: Yes
ru: Да

en: You are receiving a new form request
ru: Вы получаете новую форму запроса

en: You need to save the form before seeing the preview
ru: Вам нужно сохранить форму до видя предварительного просмотра

en: blur
ru: Размытие

en: border style
ru: Стиль рамки

en: bottom
ru: Низ

en: choose an option
ru: Удалите все параметры

en: desktop
ru: ПК  (комп)

en: disabled
ru: Выкл.

en: e.g. My custom form
ru: например Моя настраиваемой формы

en: email section. you can set mail options. e.g. the recipient mail
ru: разделе электронной почты. можно задать параметры почты. например получателей почты

en: enabled
ru: Вкл.

en: greater than
ru: больше чем

en: horizontal
ru: горизонтально

en: input
ru: Вход

en: is
ru: равно

en: is not
ru: не равно

en: it is the title of the message. do not leave blank
ru: Это название сообщения. не оставляйте пустым

en: label
ru: Подпись (Label)

en: label Yes
ru: Sublabel текст

en: label no
ru: Подпись (Label)

en: less than
ru: меньше чем

en: letter
ru: Буквы

en: locked
ru: Блок

en: main settings
ru: Settings

en: none result text
ru: Не оценили текст

en: of the following rule match
ru: следующие значения:

en: option
ru: альтернатива

en: or just click the button fields to add it here
ru: или просто нажмите кнопку поля, чтобы добавить его здесь

en: preview
ru: Предпросмотр:

en: preview section. you can view how the fields will look like and you can change the settings on live mode
ru: Просмотр раздела. Вы можете просматривать как поля будет выглядеть, и вы можете изменить настройки в режиме реального времени

en: proceed with caution. if you put a wrong javascript code, the form will not work properly e.g.
ru: Продолжайте с осторожностью. Если вы кладете неправильный javascript-кода, форма не будет работать должным образом например

en: right
ru: Право

en: setting section. you can change the submit mode between ajax and post
ru: настройки раздела. Вы можете изменить режим отправки между ajax и пост

en: skin section. you can change skin options of your form
ru: Секция кожи. Вы можете изменить параметры кожи вашей формы

en: smartphone
ru: Смартфон

en: submission section. you can modify the success message and other messages
ru: Представление секции. можно изменить сообщение об успешной и другие сообщения

en: the exporting code is used for backuping your custom form
ru: экспортирующие код используется для резервирования пользовательской формы

en: there is no forms selected. select one at least
ru: нет ни формы выбран. Выберите один, по крайней мере

en: there is not backup stored. Create new one
ru: не существует формы. Добавить новый

en: there is not forms. Add new one
ru: не существует формы. Добавить новый

en: there is not tour guide for this page. press the accept button
ru: гид для этой страницы не существует. Нажмите на кнопку accept

en: this field if
ru: это поле, если

en: this is required
ru: это необходимо

en: this mail will receive a copy of the email
ru: Это письмо будет получать копию по электронной почте

en: this mail will receive a copy of the email without letting the others notice it
ru: Это письмо будет получать копию электронной почты не позволяя другим заметить его

en: variables
ru: Выкл.

en: vertical
ru: вертикальное

en: wizard form
ru: Форма мастера

en: wizard section. you can enable the wizard form and add many forms
ru: раздел мастера. Вы можете включить форму мастера и добавить много форм

en: x
ru: X
