Rocket form - en to it translation catalogue (505 entries)

en: 2 Cols
it: 2 Colonne

en: 3 Cols
it: 3 Colonne

en: 4 Cols
it: 4 Colonne

en: 6 Cols
it: 6 cols

en: Accept
it: Accetta

en: Active
it: Attivo

en: Active Mode
it: modo acceso

en: Add
it: Aggiungi

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new conditional Logic
it: Aggiungi nuova logica condizionale

en: Add new form
it: Aggiungi nuovo modulo

en: Add new option
it: Aggiungi nuova opzione

en: Add validator
it: Aggiungi validator

en: Additional
it: Css aggiuntivi

en: Additional Fields
it: Campi aggiuntivi

en: Additional Parameters
it: Css aggiuntivi

en: Additional css
it: Css aggiuntivi

en: Additional info
it: Informazioni supplementari

en: After label
it: Dopo l'etichetta

en: Alert position
it: Posizione di allerta

en: All
it: Tutti

en: All fields
it: Tutti i campi

en: Allow whitespace
it: Consentire gli spazi vuoti

en: Animation
it: Informazioni voce

en: Any
it: Tutti

en: Append
it: Aggiungi

en: Are you sure about this?
it: Sei sicuro?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: At Top
it: in alto

en: At bottom
it: in basso

en: Backend
it: Sfondo

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color on hover
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background position
it: Colore di sfondo

en: Background repeat
it: Sfondo

en: Background size
it: Immagine di sfondo

en: Background type
it: Sfondo

en: Backup
it: Sfondo

en: Before label
it: Prima etichetta

en: Block
it: Blocchi

en: Block alignment
it: Allineamento di blocco

en: Block position
it: Posizione blocco di testo

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Bordo

en: Border radius
it: Raggio del bordo

en: Border type
it: Border Style

en: Border width
it: Spessore bordo

en: Bottom
it: In Basso

en: Box Shadow
it: Ombreggiatura casella

en: Button alignment
it: Allineamento Button

en: Buttons alignment
it: Allineamento Button

en: C.Logic Graph
it: C.Logic

en: CAPTCHA Code
it: Codice CAPTCHA:*

en: CV Submission
it: Invio CV

en: Cancel
it: Cancella

en: Captcha
it: CAPTCHA

en: Center
it: Centro

en: Change
it: Cambia [Cambia il livello per la visibilità dei campi]

en: Charts
it: Grafici

en: Check
it: Check Box

en: Chinese
it: Cinese

en: Choose animation
it: Scegliere l'icona necessaria

en: Choose border type
it: Border Style

en: Choose required icon
it: Scegliere l'icona necessaria

en: Clean
it: Pulito

en: Clean Tabs
it: Pulito

en: Client PC info
it: Info PC client

en: Close
it: Chiudi

en: Code to export
it: Codice per esportare

en: Color
it: Colore

en: Color (focus)
it: Colore (focus)

en: Color for background
it: Colore (focus)

en: Conditional Logic
it: Logica condizionale

en: Conditional Logic graph
it: Logica condizionale

en: Conditional logic
it: Logica condizionale

en: Contact us
it: Contattaci

en: Copy and paste the shortcode to your WordPress site
it: Copiare e incollare gli shortcode alla pagina desiderata

en: Copy and paste the shortcode to your desired page
it: Copiare e incollare gli shortcode alla pagina desiderata

en: Count selected text
it: Non voto testo

en: Create New
it: Creato

en: Create backup
it: Creato

en: Created
it: Creato

en: Custom
it: Personalizza CSS:

en: Custom Background color
it: Colore di sfondo personalizzato

en: Custom Behind lines
it: Custom dietro le linee

en: Custom Error Message
it: Messaggio di errore personalizzato

en: Custom Html
it: Html personalizzato

en: Custom Report
it: Carica report personalizzato

en: Custom Translations
it: Linee personalizzate di fronte

en: Custom front lines
it: Linee personalizzate di fronte

en: Custom html content
it: Contenuto html personalizzato

en: Custom margin
it: Skin personalizzato

en: Custom padding
it: Imbottitura personalizzata

en: Custom report
it: Carica report personalizzato

en: Custom skin
it: Skin personalizzato

en: Custom template
it: Html personalizzato

en: Custom text
it: Colore personalizzato

en: Custom text color
it: Colore personalizzato

en: Custom validation
it: Imbottitura personalizzata

en: Custom width
it: Larghezza personalizzata

en: Customer
it: Carica report personalizzato

en: Customer email
it: Html personalizzato

en: Customs
it: Personalizza CSS:

en: Dark
it: Scuro

en: Date
it: Data

en: Date
it: Data

en: Date Picker
it: Selettore data

en: Date and Time
it: 8 agosto ore 15.00

en: Date format
it: Cancella Form

en: Default
it: Predefinito

en: Default Message
it: Tipo di carattere predefinito per i messaggi

en: Default date
it: Valore predefinito

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete File selected
it: Eliminare il campo selezionato

en: Delete field selected
it: Eliminare il campo selezionato

en: Dev Options
it: Opzioni

en: Directives
it: Attivo

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Form
it: Disabilita

en: Distortion
it: Distorsione

en: Divider
it: Divisore

en: Divider bar Color
it: Colore della barra di divisione

en: Done mode
it: stato inattivo

en: Dotted
it: Punteggiato/a

en: Drag and Drop the fields to this area
it: Trascinare e rilasciare i campi di questa zona

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Form
it: Duplica

en: Duplicate fields
it: Duplica

en: Duplication form
it: Duplica

en: Dyn Checkbox
it: Check Box

en: Dyn RadioBtn
it: Radio Button

en: Edit
it: Modifica

en: Edit and load your custom form
it: Modificare e caricare il modulo personalizzato

en: Email Settings
it: Impostazioni

en: Email Template
it: Modello (Template) Email

en: Enable
it: Attiva

en: Enable Border
it: Attiva

en: Enable Center position
it: Posizione di allerta

en: Enable Conditional logic
it: Abilitare la logica condizionale

en: Enable Form
it: Attiva

en: Enable Width
it: Attiva

en: Enable background
it: Sfondo

en: Enable border
it: Attiva

en: Enable border radius
it: Raggio del bordo

en: Enable center position
it: Posizione di allerta

en: Enable shadow
it: Ombra del testo

en: Enable time
it: Attiva

en: Enable wizard forms
it: Attivare forme di procedura guidata

en: End Color
it: Colore fine barra

en: End color
it: Colore fine barra

en: English
it: Inglese

en: Entry information
it: Informazioni voce

en: Error message
it: Messaggio di errore personalizzato

en: Export
it: Esporta

en: Export & Import forms
it: Modulo Importa

en: Export Form records
it: Esporta

en: Export to PDF
it: Esporta in PDF

en: Export to csv
it: Esporta

en: Fading Exits
it: Imbottitura a destra

en: Field
it: Nome campo

en: Field Name
it: Nome campo

en: Field name
it: Nome campo

en: Fields
it: Caricare i campi

en: Fields section. Drag and Drop or just click to add to the preview section
it: Sezione campi. Drag e Drop o basta cliccare per aggiungere alla sezione anteprima

en: File name
it: Nome campo

en: Filter records
it: Lista di record.

en: Form
it: Modello

en: Form Fields
it: Altri campi

en: Form URL
it: Modulo URL

en: Form Url
it: Modulo URL

en: Form editor
it: Nome del modulo

en: Form information
it: Informazioni modulo

en: Form name
it: Nome del modulo

en: Form saved
it: Nome del modulo

en: Form settings. you can set all options related to the form
it: Impostazioni del modulo. è possibile impostare tutte le opzioni relative alla forma

en: Form validation
it: Informazioni modulo

en: Form variables
it: Nome del modulo

en: Format
it: Formato

en: Forms
it: non c'è form. Aggiungere uno nuovo

en: Forms in trash
it: Nome del modulo

en: Get shortcode
it: Scorciatoia

en: Global Settings
it: Impostazioni

en: Global settings
it: Impostazioni

en: Gradient
it: Gradiente

en: Graphic chart
it: Visualizza grafico

en: Greater than
it: Disuguaglianza

en: Grid System
it: rete a maglia

en: Grid system
it: rete a maglia

en: Guided tour
it: Guida turistica

en: Heading H1
it: Intestazione H1

en: Heading H2
it: Intestazione H2

en: Heading H3
it: Titolo H3

en: Heading H4
it: Intestazione H4

en: Heading H5
it: Intestazione H5

en: Heading H6
it: Rubrica H6

en: Headings
it: Testate

en: Help Block
it: Aiuto Block

en: Help block
it: Aiuto Block

en: Help block alignment (temp - delete)
it: Aiuta l'allineamento del blocco (temp - cancellare)

en: Help block position
it: Aiuto blocco posizione

en: Help block text
it: Aiuto blocco testo

en: Here goes your From Name
it: Qui va la posta del soggetto

en: Here goes your subject mail
it: Qui va la posta del soggetto

en: Hidden Input
it: Input nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Horizontal
it: orizzontale

en: Icon Color
it: Colore sfondo

en: Identical
it: Identiche

en: Image
it: Immagini

en: Image Upload
it: Immagine Upload

en: Image width
it: Larghezza massima (%):

en: Images
it: Immagini

en: Import
it: Importa

en: Import Data
it: Importa

en: Import form
it: Modulo Importa

en: Import the backuped form
it: Importare il modulo backuped

en: Inactive
it: Non attivo

en: Inactive mode
it: stato inattivo

en: Inline display
it: Inline

en: Input value alignment
it: Allineamento del valore di input

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Job Application
it: Domanda di lavoro

en: Label
it: L'Etichetta

en: Label text
it: Testo etichette

en: Language
it: Lingua

en: Layout Elements
it: Elementi layout

en: Layout mode
it: Elementi layout

en: Left
it: Sinistra

en: Length
it: Lunghezza

en: Less than
it: Disuguaglianza

en: Letter & Numbers
it: Lettera & numeri

en: Letters
it: Lettere

en: Letters and Numbers
it: Lettere e numeri

en: Light
it: Chiaro

en: Lightspeed
it: Chiaro

en: Lines
it: Linee

en: List Records.
it: Lista di record.

en: List all Forms
it: Elencare tutte le forme

en: List form information
it: Elenco modulo informazioni

en: List forms
it: Elenco moduli.

en: List forms.
it: Elenco moduli.

en: Load form
it: Modulo di carico

en: Loading
it: Caricamento

en: Main fields
it: Principali campi

en: Margin bottom
it: Spaziatura inferiore

en: Margin left
it: Spaziatura interna sinistra

en: Margin right
it: Imbottitura a destra

en: Margin top
it: Spaziatura superiore

en: Max width
it: Larghezza massima (%):

en: Maximum
it: Max.

en: Maximum date
it: Max.

en: Maximum size
it: Max.

en: Minimum
it: Min

en: Minimum date
it: Min

en: More Options
it: Opzioni

en: More fields
it: Altri campi

en: Name
it: Nome modulo

en: Name Form
it: Nome modulo

en: Name form
it: Nome modulo

en: New
it: Nuova richiesta di forma

en: New form request
it: Nuova richiesta di forma

en: New translation created successfully
it: Successo! Modulo è stato inviato con successo.

en: Next
it: Prossimo

en: Next Button
it: Pulsante Invio

en: None selected text
it: Non voto testo

en: Not rated text
it: Non voto testo

en: Number text color
it: Colore  Numero

en: On Submission
it: Sulla presentazione

en: Online documentation
it: Registrazione evento online

en: Online event registration
it: Registrazione evento online

en: Only numbers
it: Solo numeri

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Bordo

en: Order by
it: Modulo d'ordine

en: Order form
it: Modulo d'ordine

en: Order summary
it: Modulo d'ordine

en: PDF Export
it: Esporta

en: Padding
it: Spaziatura superiore

en: Padding bottom
it: Spaziatura inferiore

en: Padding left
it: Spaziatura interna sinistra

en: Padding right
it: Imbottitura a destra

en: Padding top
it: Spaziatura superiore

en: Pick the color
it: Scegli il colore

en: Picker Fields
it: Selezione campi

en: Place holder
it: Segnaposto

en: Please leave 5 stars if you like the software and I’ll keep rolling new updates and cool features.
it: Please leave 5 stars if you like the software and I'll keep rolling new updates and cool features.

en: Pop up
it: Popup

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Position
it: opzione

en: Prepend
it: Anteponi

en: Prepend/App
it: Anteporre/aggiungere

en: Prepend/Append Fields - Text Box
it: Anteporre/aggiungere campi - casella di testo

en: Prev
it: Anteprima [ post status ]

en: Prev Button
it: Radio Button

en: Preview
it: Anteprima [ post status ]

en: Preview for desktops
it: Anteprima per i desktop

en: Preview for smartphone
it: Anteprima per smartphone

en: Preview for tablets
it: Anteprima per compresse

en: Previous
it: Precedente

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Purchase Order - Point Of Sale
it: Acquisto ordine - punto vendita

en: Quick color
it: Scegli il colore

en: Range 1
it: Intervallo 1

en: Range 2
it: Intervallo 2

en: Rate Zigaform
it: Salva modulo

en: ReCaptcha
it: reCAPTCHA

en: Recipient mail
it: Destinatario posta

en: Records
it: Registri

en: Records in trash
it: Registri

en: Records list
it: Registri

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: Remove all options
it: Rimuovere tutte le opzioni

en: Removing
it: Rimuovi

en: Required
it: Richiesto

en: Required a valid mail
it: Richiesto un mail valido

en: Required icon
it: Impostare l'icona di richiesta

en: Required icon position
it: Richiesto icona posizione

en: Required only Letters and Numbers
it: Richiesto solo lettere e numeri

en: Required only letters
it: Richiesto solo lettere

en: Required only numbers
it: Richiesto solo numeri

en: Requirements
it: Richiesto

en: Reservation Request
it: Richiedi prenotazione:

en: Right
it: Destra

en: Russian
it: Russo

en: Save
it: Salva modulo

en: Save Changes
it: Salva Cambiamenti

en: Save Settings
it: Impostazioni

en: Save changes
it: Salva Cambiamenti

en: Save form
it: Salva modulo

en: Secret key
it: Chiave

en: Select Field
it: Campo selezionato

en: Select Language
it: Seleziona immagine

en: Select List
it: Seleziona Lista:

en: Select file
it: Seleziona file

en: Select font size
it: Scegli dimensione caratteri

en: Select image
it: Seleziona immagine

en: Select side
it: Seleziona file

en: Select your custom fields to be shown on list report
it: Selezionare i campi personalizzati per essere mostrato su report elenco

en: Selected Field
it: Campo selezionato

en: Sending
it: Invio in corso...

en: Set Form name
it: Impostare il nome del modulo

en: Set required icon
it: Impostare l'icona di richiesta

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings label option
it: Opzione etichetta impostazioni

en: Shadow
it: Ombreggiatura casella

en: Shadow color
it: Colore inizio barra

en: Shortcode
it: Scorciatoia

en: Shortcode alternative
it: Scorciatoia

en: Shortcodes
it: Scorciatoia

en: Show
it: Mostra

en: Show Block
it: Visualizza il blocco

en: Show Check Box
it: Check Box

en: Show animation
it: Informazioni modulo

en: Show data
it: Mostra

en: Show detail
it: Mostra

en: Show help block
it: Visualizza Guida blocco

en: Show sample
it: Mostra

en: Show text
it: Mostra

en: Skin
it: Pelle

en: Skin tab
it: Scheda di pelle

en: Solid
it: Solido

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spinner
it: Rotazione

en: Standard Fields
it: Campi standard

en: Star rating
it: Valutazione stelle

en: Start Color
it: Colore inizio barra

en: Start color
it: Colore inizio barra

en: Status
it: Stato

en: Step
it: Passaggio

en: Sub label
it: Etichetta sub

en: Subject mail
it: Soggetto posta

en: Sublabel text
it: Sottoetichetta testo

en: Submit Button
it: Pulsante Invio

en: Submitted form data
it: Dati forma Inserito

en: Success
it: Messaggio di successo

en: Success Message
it: Messaggio di successo

en: Success! Form was sent successfully.
it: Successo! Modulo è stato inviato con successo.

en: Success! Updated successfully
it: Successo! Modulo è stato inviato con successo.

en: Summary of submitted data
it: Dati forma Inserito

en: Survey Questionnaire
it: Questionario di indagine

en: Tab
it: Tablet

en: Tab container
it: Contenitore scheda

en: Tab title
it: Titolo scheda

en: Tables
it: Tablet

en: Tabs management
it: Gestione schede

en: Templates
it: Modelli

en: Text
it: Testo

en: Text Block
it: Blocco di testo

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Font
it: Carattere del testo

en: Text Shadow
it: Ombra del testo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Text font
it: Carattere per il testo...

en: Text font size
it: Testo: dimensione carattere

en: Text shadow
it: Ombra del testo

en: Text star 1
it: Testo stella 1

en: Text star 2
it: Testo stella 2

en: Text star 3
it: Testo stella 3

en: Text star 4
it: Testo stella 4

en: Text star 5
it: Testo stella 5

en: Textarea label
it: Etichetta textarea

en: Textarea sublabel
it: Sottoetichetta textarea

en: Textbox label
it: Casella di testo etichetta

en: Textbox sublabel
it: Sottoetichetta TextBox

en: The import has failed. press the accept button
it: L'importazione non riuscita. Premere il tasto accetta

en: Theme
it: Tema

en: Theme 1
it: Tema

en: Theme 2
it: Tema

en: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com  in order to keep your translations on future version updates.
it: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com in order to keep your translations on future version updates.

en: This is important to identify the field on reports and conditional logic
it: Questo è importante per identificare il campo sui rapporti e logica condizionale

en: This is not required. You can add extra css to your form. this will be added to css file
it: Questo non è richiesto. È possibile aggiungere css supplementare al form. Questo verrà aggiunto al file css

en: This is not required. You can add extra javascript code or some script to your form.
it: Questo non è richiesto. È possibile aggiungere codice javascript supplementare o qualche script al form.

en: This is the recipient mail. if you leave it blank, admin mail will be taken
it: Questa è la mail del destinatario. Se si lascia vuota, sarà presa posta admin

en: Title color
it: Colore titolo

en: To be used in Email Template
it: Modello (Template) Email

en: To form values
it: Nuova richiesta di forma

en: Toggle navigation
it: Navigazione Alternata

en: Tour guide info
it: Informazioni supplementari

en: Translate error message
it: Tradurre il messaggio di errore

en: Translation Manager
it: Tradurre il messaggio di errore

en: Translation saved successfully
it: Successo! Modulo è stato inviato con successo.

en: Type
it: Tipo

en: Type From Name
it: Nome campo tipo

en: Type From mail
it: Tipo CC posta

en: Type field name
it: Nome campo tipo

en: Type label
it: Etichetta tipo

en: Type subject
it: Oggetto di tipo

en: Type tab title
it: Tipo scheda titolo

en: Type value
it: Etichetta tipo

en: Type your heading H1 here
it: Digitare la tua voce H1

en: Type your heading H2 here
it: Digitare la tua voce H2

en: Type your heading H3 here
it: Digitare il titolo H3

en: Type your heading H4 here
it: Digitare la tua voce H4

en: Type your heading H5 here
it: Digitare la tua voce H5

en: Type your heading H6 here
it: Digitare la tua voce H6

en: Update Image
it: Aggiorna icona

en: Upload Fields
it: Caricare i campi

en: Url after submitting form
it: Modalità Ajax quando invio modulo

en: Validator configuration:
it: Configurazione validatore:

en: Validators
it: Validatori

en: Variables
it: Disabilita

en: Vertical
it: verticale

en: View chart
it: Visualizza grafico

en: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we’re excited to share in the near future.
it: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we're excited to share in the near future.

en: Webhook Status
it: Stato

en: Website Design Request
it: Richiesta di sito Web Design

en: Wizard
it: Mago

en: Wizard buttons
it: Radio Button

en: Wizard elements
it: Elementi layout

en: Wizard form
it: Form procedura guidata

en: Wizard forms
it: Form procedura guidata

en: Yes
it: Si

en: You are receiving a new form request
it: Si riceve una nuova richiesta di forma

en: You need to save the form before seeing the preview
it: È necessario salvare il modulo prima di vedere l&#39;anteprima

en: blur
it: Sfocatura

en: border style
it: Border Style

en: bottom
it: In Basso

en: choose an option
it: Rimuovere tutte le opzioni

en: desktop
it: Desktop

en: disabled
it: Disabilita

en: e.g. My custom form
it: per esempio il mio modulo personalizzato

en: email section. you can set mail options. e.g. the recipient mail
it: sezione email. è possibile impostare le opzioni di posta. ad esempio il destinatario posta

en: enabled
it: Attiva

en: greater than
it: maggiore di

en: horizontal
it: orizzontale

en: input
it: Input

en: is not
it: non è

en: it is the title of the message. do not leave blank
it: è il titolo del messaggio. non lasciare vuoto

en: label
it: L'Etichetta

en: label Yes
it: Sottoetichetta testo

en: label no
it: L'Etichetta

en: less than
it: meno di

en: letter
it: Lettere

en: locked
it: Blocchi

en: main settings
it: Impostazioni

en: none result text
it: Non voto testo

en: of the following rule match
it: della partita seguente regola

en: option
it: opzione

en: or just click the button fields to add it here
it: o basta cliccare i campi pulsante per aggiungerlo qui

en: preview
it: Anteprima...

en: preview section. you can view how the fields will look like and you can change the settings on live mode
it: sezione anteprima. è possibile visualizzare come i campi sarà simile ed è possibile modificare le impostazioni in modalità live

en: proceed with caution. if you put a wrong javascript code, the form will not work properly e.g.
it: procedere con cautela. Se metti un codice javascript sbagliato, il modulo non funziona correttamente per esempio

en: right
it: Destra

en: setting section. you can change the submit mode between ajax and post
it: l'impostazione di sezione. è possibile modificare la modalità di invio tra ajax e post

en: skin section. you can change skin options of your form
it: sezione di pelle. è possibile modificare le opzioni di pelle della tua forma

en: submission section. you can modify the success message and other messages
it: sezione di presentazione. è possibile modificare il messaggio di successo e altri messaggi

en: the exporting code is used for backuping your custom form
it: viene utilizzato il codice esportatore backuping modulo personalizzato

en: there is no forms selected. select one at least
it: non non c'è nessuna forma selezionata. Selezionare almeno uno

en: there is not backup stored. Create new one
it: non c'è form. Aggiungere uno nuovo

en: there is not forms. Add new one
it: non c'è form. Aggiungere uno nuovo

en: there is not tour guide for this page. press the accept button
it: non c'è guida per questa pagina. Premere il tasto accetta

en: this field if
it: Campo selezionato

en: this is required
it: Tale specifica è obbligatoria.

en: this mail will receive a copy of the email
it: Questa mail riceverà una copia dell'email

en: this mail will receive a copy of the email without letting the others notice it
it: Questa mail riceverà una copia dell'email senza lasciare che gli altri notano

en: variables
it: Disabilita

en: vertical
it: verticale

en: wizard form
it: Form procedura guidata

en: wizard section. you can enable the wizard form and add many forms
it: sezione della procedura guidata. è possibile attivare il modulo guidata e aggiungere molte forme
