Rocket form - en to de translation catalogue (503 entries)

en: 1 Col
de: 1 Spalte

en: Accept
de: Annehmen

en: Active
de: Aktiv

en: Active Mode
de: Aktiv-Modus

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add new
de: Neu hinzufügen

en: Add new conditional Logic
de: Neuen bedingten Logik hinzufügen

en: Add new form
de: Neues Formular erstellen

en: Add new option
de: Option hinzufügen

en: Add validator
de: Hinzufügen von validator

en: Additional
de: Zusätzliches CSS

en: Additional Fields
de: Zusätzliche Felder

en: Additional Parameters
de: Zusätzliches CSS

en: Additional css
de: Zusätzliches CSS

en: Additional info
de: Weitere Informationen

en: After label
de: Nach Label

en: All
de: Alle

en: All fields
de: Alle Felder

en: Allow whitespace
de: Leerzeichen zulassen

en: Animation
de: Einreiseinformationen

en: Any
de: Alle

en: Append
de: Anhängen

en: Are you sure about this?
de: Sind Sie sicher?

en: Are you sure?
de: Sind Sie sicher?

en: At Top
de: Oben

en: At bottom
de: Im Grunde

en: Backend
de: Hintergrund

en: Background
de: Hintergrund

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Background color on hover
de: Hintergrundfarbe

en: Background image
de: Hintergrundbild

en: Background position
de: Hintergrundfarbe

en: Background repeat
de: Hintergrund

en: Background size
de: Hintergrundbild

en: Background type
de: Hintergrund

en: Backup
de: Hintergrund

en: Before label
de: Vor label

en: Block
de: Abweisen

en: Block alignment
de: Block-Ausrichtung

en: Block position
de: Block-position

en: Border
de: Rahmen

en: Border Color
de: Rahmen

en: Border radius
de: Border Radius

en: Border type
de: Rahmenstil

en: Border width
de: Randbreite

en: Bottom
de: Unten

en: Box Shadow
de: Box Schatten

en: Button alignment
de: Button Ausrichtung

en: Buttons alignment
de: Button Ausrichtung

en: C.Logic Graph
de: C.Logic

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Center
de: Mitte

en: Change
de: Ändern

en: Check
de: Check Box

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Choose animation
de: Wählen Sie erforderliche Symbol

en: Choose border type
de: Rahmenstil

en: Choose required icon
de: Wählen Sie erforderliche Symbol

en: Clean
de: Glatt

en: Clean Tabs
de: Glatt

en: Client PC info
de: Client-PC info

en: Close
de: Schliessen

en: Code to export
de: Code exportieren

en: Color
de: Farbe

en: Color (focus)
de: Farbe (Focus)

en: Color for background
de: Farbe (Focus)

en: Conditional Logic
de: Bedingungen für die Anzeige

en: Conditional Logic graph
de: Bedingungen für die Anzeige

en: Conditional logic
de: Bedingungen für die Anzeige

en: Contact us
de: Sprechen Sie uns an!

en: Copy and paste the shortcode to your WordPress site
de: Kopieren Sie und fügen Sie die Kurzwahlnummer zu Ihrer gewünschten Seite

en: Copy and paste the shortcode to your desired page
de: Kopieren Sie und fügen Sie die Kurzwahlnummer zu Ihrer gewünschten Seite

en: Count selected text
de: Nicht bewertet text

en: Create New
de: Veröffentlicht am

en: Create backup
de: Veröffentlicht am

en: Created
de: Veröffentlicht am

en: Custom
de: Benutzerdefinierte CSS

en: Custom Background color
de: Benutzerdefinierte Hintergrundfarbe

en: Custom Behind lines
de: Custom hinter Linie

en: Custom Error Message
de: Benutzerdefinierte Fehlermeldung

en: Custom Html
de: Benutzerdefinierte Html

en: Custom Report
de: Benutzerdefinierte Berichte

en: Custom Translations
de: Benutzerdefinierte Frontlinien

en: Custom front lines
de: Benutzerdefinierte Frontlinien

en: Custom html content
de: Benutzerdefinierte html-Inhalt

en: Custom margin
de: Schaltflächenoberfläche benutzerdefiniert

en: Custom padding
de: Benutzerdefinierte Polsterung

en: Custom report
de: Benutzerdefinierte Berichte

en: Custom skin
de: Schaltflächenoberfläche benutzerdefiniert

en: Custom template
de: Benutzerdefinierte Html

en: Custom text
de: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom text color
de: Benutzerdefinierte Farbe

en: Custom validation
de: Benutzerdefinierte Polsterung

en: Custom width
de: Benutzerdefinierte Breite

en: Customer
de: Benutzerdefinierte Berichte

en: Customer email
de: Benutzerdefinierte Html

en: Customs
de: Benutzerdefinierte CSS

en: Dark
de: Dunkel

en: Date
de: Datum

en: Date
de: Datum

en: Date Picker
de: Datum Wähler

en: Date and Time
de: Datum und Uhrzeit

en: Date format
de: Formular löschen

en: Default
de: Standard

en: Default Message
de: Standardmeldung

en: Default date
de: Standardwert

en: Default value
de: Standardwert

en: Delete
de: Löschen

en: Delete File selected
de: Ausgewählte Feld löschen

en: Delete field selected
de: Ausgewählte Feld löschen

en: Dev Options
de: Optionen

en: Directives
de: Aktiv

en: Disable
de: Deaktivieren

en: Disable Form
de: Deaktivieren

en: Distortion
de: Verzerrung

en: Divider
de: Trennlinie

en: Divider bar Color
de: Farbe Trennbalken

en: Done mode
de: Inaktiven Modus

en: Dotted
de: Gepunktet

en: Drag and Drop the fields to this area
de: Drag & Drop die Felder zu diesem Bereich

en: Duplicate
de: Duplizieren

en: Duplicate Form
de: Duplizieren

en: Duplicate fields
de: Duplizieren

en: Duplication form
de: Duplizieren

en: Dyn Checkbox
de: Check Box

en: Dyn RadioBtn
de: Radio-Button

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit and load your custom form
de: Bearbeiten Sie und laden Sie Ihres benutzerdefinierten Formulars

en: Email
de: E-mail

en: Email Settings
de: Globale Einstellungen

en: Email Template
de: E-Mail-Vorlage

en: Enable
de: Aktivieren

en: Enable Border
de: Aktivieren

en: Enable Center position
de: Alert position

en: Enable Conditional logic
de: Bedingten Logik zu aktivieren

en: Enable Form
de: Aktivieren

en: Enable Width
de: Aktivieren

en: Enable background
de: Hintergrund

en: Enable border
de: Aktivieren

en: Enable border radius
de: Border Radius

en: Enable center position
de: Alert position

en: Enable shadow
de: Textschatten

en: Enable time
de: Aktivieren

en: Enable wizard forms
de: Assistentenformularen aktivieren

en: End Color
de: Endfarbe

en: End color
de: Endfarbe

en: English
de: Englisch

en: Entry information
de: Einreiseinformationen

en: Error message
de: Benutzerdefinierte Fehlermeldung

en: Export
de: Exportieren

en: Export & Import forms
de: Formular importieren

en: Export Form records
de: Export in csv

en: Export to PDF
de: In PDF exportieren

en: Export to csv
de: Export in csv

en: Fading Exits
de: Innenabstand Rechts

en: Field
de: Feldname

en: Field Name
de: Feldname

en: Field name
de: Feldname

en: Fields
de: Upload Felder

en: Fields section. Drag and Drop or just click to add to the preview section
de: Abschnitt "Fields". Drag und Drop oder klicken Sie einfach auf die Vorschau-Abschnitt hinzu

en: File Upload
de: Datei-Upload

en: File name
de: Feldname

en: Filter records
de: Liste von Datensätzen.

en: Font family
de: Schriftfamilie

en: Form
de: Formular

en: Form Fields
de: Weitere Felder

en: Form URL
de: Formular-URL

en: Form Url
de: Formular-URL

en: Form editor
de: Formularname

en: Form information
de: Formularinformationen

en: Form name
de: Formularname

en: Form saved
de: Formularname

en: Form settings. you can set all options related to the form
de: Formulareinstellungen. Sie können alle Optionen in Bezug auf die Form festlegen.

en: Form validation
de: Formularinformationen

en: Form variables
de: Formularname

en: Forms
de: Formulare

en: Forms in trash
de: Formularname

en: French
de: Französisch

en: Get shortcode
de: Shortcode

en: Global Settings
de: Globale Einstellungen

en: Global settings
de: Globale Einstellungen

en: Graphic chart
de: Chart anzeigen

en: Greater than
de: Größer als

en: Grid System
de: Grid-System

en: Grid system
de: Grid-System

en: Guided tour
de: Führung

en: Heading H1
de: Überschrift H1

en: Heading H2
de: Überschrift H2

en: Heading H3
de: Überschrift H3

en: Heading H4
de: Überschrift H4

en: Heading H5
de: Überschrift H5

en: Heading H6
de: Überschrift H6

en: Headings
de: Überschriften

en: Help block
de: Hilfe-block

en: Help block alignment (temp - delete)
de: Helfen Block Ausrichtung (temp - löschen)

en: Help block position
de: Hilfe Blockposition

en: Help block text
de: Block Hilfetext

en: Here goes your From Name
de: Hier kommt Ihre e-Mail Betreff

en: Here goes your subject mail
de: Hier kommt Ihre e-Mail Betreff

en: Hidden Input
de: Verborgene Eingabe

en: Hide
de: Ausblenden

en: Horizontal
de: Horizontale

en: Icon Color
de: Hintergrundfarbe

en: Identical
de: Identische

en: Image
de: Bilder

en: Image Upload
de: Bilder-Upload-Pfad

en: Image width
de: Maximale Breite

en: Images
de: Bilder

en: Import
de: Importieren

en: Import Data
de: Importieren

en: Import form
de: Formular importieren

en: Import the backuped form
de: Das gebackupten Formular importieren

en: Inactive
de: Inaktive

en: Inactive mode
de: Inaktiven Modus

en: Inline
de: Aufzählung

en: Inline display
de: Aufzählung

en: Input
de: Eingang

en: Input value alignment
de: Eingabewert Ausrichtung

en: Italian
de: Italienisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Job Application
de: akzeptiert!

en: Label text
de: Bezeichnungstext

en: Language
de: Sprache

en: Layout Elements
de: Layout-Elemente

en: Layout mode
de: Layout-Elemente

en: Left
de: Links

en: Length
de: Länge

en: Less than
de: weniger als

en: Letter & Numbers
de: Brief & Zahlen

en: Letters
de: Buchstaben

en: Letters and Numbers
de: Buchstaben und Zahlen

en: Light
de: Hell

en: Lightspeed
de: Hell

en: Lines
de: Linien

en: List Records.
de: Liste von Datensätzen.

en: List all Forms
de: Liste aller Formen

en: List form information
de: Liste Formularinformationen

en: List forms
de: Listenformulare

en: List forms.
de: Liste Formen.

en: Load form
de: Formular zu laden

en: Loading
de: Lade...

en: Main fields
de: Hauptbereiche

en: Margin bottom
de: Innenabstand Unten

en: Margin left
de: Innenabstand Rechts

en: Margin right
de: Innenabstand Rechts

en: Margin top
de: Innenabstand Oben

en: Max width
de: Maximale Breite

en: Maximum
de: Maximal

en: Maximum date
de: Maximal

en: Maximum size
de: Maximal

en: Minimum
de: Min. Anzahl an Bildern bei einem neuen Eintrag

en: Minimum date
de: Min. Anzahl an Bildern bei einem neuen Eintrag

en: More Options
de: Optionen

en: More fields
de: Weitere Felder

en: Name
de: Namensform

en: Name Form
de: Namensform

en: Name form
de: Namensform

en: New
de: Neu

en: New form request
de: Neue Formularanfrage

en: New translation created successfully
de: Erfolg! Erfolgreich aktualisiert

en: Next
de: Weiter

en: Next Button
de: Submit-Button

en: None selected text
de: Nicht bewertet text

en: Not rated text
de: Nicht bewertet text

en: Number text color
de: Anzahl Textfarbe

en: On Submission
de: Gegen Vorlage

en: Online documentation
de: Online Event-Registrierung

en: Online event registration
de: Online Event-Registrierung

en: Only numbers
de: Nur Zahlen

en: Options
de: Optionen

en: Order
de: Rahmen

en: Order by
de: Bestellformular

en: Order form
de: Bestellformular

en: Order summary
de: Bestellformular

en: PDF Export
de: Exportieren

en: Padding
de: Innenabstand Oben

en: Padding bottom
de: Innenabstand Unten

en: Padding left
de: Innenabstand Rechts

en: Padding right
de: Innenabstand Rechts

en: Padding top
de: Innenabstand Oben

en: Password
de: Passwort

en: Pick the color
de: Wählen Sie die Farbe

en: Picker Fields
de: Picker Felder

en: Place holder
de: Sitzkartenhalter

en: Please leave 5 stars if you like the software and I’ll keep rolling new updates and cool features.
de: Please leave 5 stars if you like the software and I'll keep rolling new updates and cool features.

en: Pop up
de: Pop-up

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Position
de: Option:

en: Prepend
de: Voranstellen

en: Prepend/App
de: Voranstellen/Anhängen

en: Prepend/Append Fields - Text Box
de: Voranstellen/hängen Sie Felder an - Textfeld

en: Prev
de: Vorschau

en: Prev Button
de: Radio-Button

en: Preview
de: Vorschau

en: Preview for desktops
de: Vorschau für desktops

en: Preview for smartphone
de: Vorschau für smartphone

en: Preview for tablets
de: Vorschau für Tabletten

en: Previous
de: Zurück

en: Public key
de: Öffentlicher Schlüssel

en: Purchase Order - Point Of Sale
de: Bestellung - Point Of Sale

en: Quick color
de: Wählen Sie die Farbe

en: Radio Button
de: Radio-Button

en: Range
de: Bereich

en: Range 1
de: Bereich 1

en: Range 2
de: Bereich 2

en: Rate Zigaform
de: Form speichern

en: ReCaptcha
de: reCaptcha

en: Recipient mail
de: Empfänger E-Mail

en: Records
de: Aufzeichnungen

en: Records in trash
de: Aufzeichnungen

en: Records list
de: Aufzeichnungen

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove all
de: Alle entfernen

en: Remove all options
de: Entfernen Sie alle Optionen

en: Removing
de: Entfernen

en: Required
de: Erforderlich

en: Required a valid mail
de: Benötigte eine gültige E-Mail

en: Required icon
de: Erforderliche Symbol

en: Required icon position
de: Position erforderlichen icon

en: Required only Letters and Numbers
de: Benötigt nur Buchstaben und Zahlen

en: Required only letters
de: Benötigt nur Buchstaben

en: Required only numbers
de: Benötigt nur Zahlen

en: Requirements
de: Erforderlich

en: Reservation Request
de: Reservierungsanfrage

en: Right
de: Rechts

en: Russian
de: Russisch

en: Save
de: Speichern

en: Save Changes
de: Speichern

en: Save Settings
de: Einstellungen

en: Save changes
de: Änderungen speichern

en: Save form
de: Form speichern

en: Secret key
de: geheimer Schlüssel

en: Select Field
de: Ausgewählter Bereich

en: Select Language
de: Bild auswählen

en: Select List
de: Liste auswählen

en: Select file
de: Datei selektieren

en: Select font size
de: Wählen Sie die Schriftgrößen

en: Select image
de: Bild auswählen

en: Select side
de: Datei selektieren

en: Select your custom fields to be shown on list report
de: Wählen Sie Ihre benutzerdefinierte Felder im Bericht gezeigt werden

en: Selected Field
de: Ausgewählter Bereich

en: Sending
de: sende

en: Set Form name
de: Set Formularname

en: Set required icon
de: Erforderliche Icon set

en: Settings
de: Einstellungen

en: Settings label option
de: Bezeichnung Einstellungswahl

en: Shadow
de: Box Schatten

en: Shadow color
de: Startfarbe

en: Shortcode alternative
de: Shortcode

en: Shortcodes
de: Shortcode

en: Show
de: Anzeigen

en: Show Block
de: Show-Block

en: Show Check Box
de: Check Box

en: Show animation
de: Formularinformationen

en: Show data
de: Details anzeigen

en: Show detail
de: Details anzeigen

en: Show help block
de: Hilfe Block

en: Show sample
de: Details anzeigen

en: Show text
de: Details anzeigen

en: Skin
de: Haut

en: Skin tab
de: Registerkarte "Haut"

en: Solid
de: Durchgehend

en: Spanish
de: Spanisch

en: Standard Fields
de: Standardfelder

en: Star rating
de: '<g id="20">Sternbewertung'</g>,

en: Start Color
de: Startfarbe

en: Start color
de: Startfarbe

en: Step
de: Schritt

en: Sub label
de: Sub-label

en: Subject mail
de: Thema e-Mail

en: Sublabel text
de: Englisch text

en: Submit Button
de: Submit-Button

en: Submitted form data
de: Formulardaten

en: Success
de: Erfolgsmeldung

en: Success Message
de: Erfolgsmeldung

en: Success! Form was sent successfully.
de: Erfolg! Formular wurde erfolgreich gesendet.

en: Success! Updated successfully
de: Erfolg! Erfolgreich aktualisiert

en: Summary of submitted data
de: Formulardaten

en: Survey Questionnaire
de: Erhebungsfragebogen

en: Tab
de: Tablet

en: Tab container
de: Tab Container

en: Tab title
de: Titel Reiter

en: Tables
de: Tablet

en: Tabs management
de: Tabs-Verwaltung

en: Templates
de: Vorlagen

en: Text Area
de: Text mehrzeilig

en: Text Block
de: Textblock

en: Text Box
de: Textfeld

en: Text Color
de: Textfarbe

en: Text Font
de: Text Schriftart

en: Text Shadow
de: Textschatten

en: Text color
de: Text Farbe

en: Text font
de: Text Schriftart

en: Text font size
de: Textschriftgröße

en: Text shadow
de: Textschatten

en: Text star 1
de: Text-Star 1

en: Text star 2
de: Text-Star 2

en: Text star 3
de: Text 3 Sterne

en: Text star 4
de: Text-Star 4

en: Text star 5
de: Text-Star 5

en: Textarea label
de: Textarea-Etikett

en: Textarea sublabel
de: Textarea Sublabel

en: Textbox label
de: TextBox-Etikett

en: Textbox sublabel
de: TextBox-sublabel

en: The import has failed. press the accept button
de: Der Import ist fehlgeschlagen. Drücken Sie die Schaltfläche "akzeptieren"

en: Theme
de: Motiv

en: Theme 1
de: Motiv

en: Theme 2
de: Motiv

en: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com  in order to keep your translations on future version updates.
de: Then after the upgrade is done, just replace/overwrite the po and mo files using your backup in order to keep the changes. also you can send your translations to zigaform.com in order to keep your translations on future version updates.

en: This is important to identify the field on reports and conditional logic
de: Dies ist wichtig, um das Feld zu berichten und bedingte Logik zu identifizieren

en: This is not required. You can add extra css to your form. this will be added to css file
de: Dies ist nicht erforderlich. Sie können zusätzliche CSS zum Formular hinzufügen. dies wird zu CSS-Datei hinzugefügt werden

en: This is not required. You can add extra javascript code or some script to your form.
de: Dies ist nicht erforderlich. Sie können zusätzliche Javascript-Code oder ein Skript zu Ihrem Formular hinzufügen.

en: This is the recipient mail. if you leave it blank, admin mail will be taken
de: Dies ist die Empfänger-e-Mail. Wenn Sie es leer lassen, wird Admin e-Mail durchgeführt

en: Title color
de: Titel Schriftart

en: To be used in Email Template
de: E-Mail-Vorlage

en: To form values
de: Neue Formularanfrage

en: Toggle navigation
de: Navigation umschalten

en: Top
de: Oben

en: Tour guide info
de: Tour-Guide-Infos

en: Translate error message
de: Fehlermeldung zu übersetzen

en: Translation Manager
de: Fehlermeldung zu übersetzen

en: Translation saved successfully
de: Erfolg! Erfolgreich aktualisiert

en: Type
de: Typ

en: Type From Name
de: Feldname Typ

en: Type From mail
de: Typ CC Mail

en: Type field name
de: Feldname Typ

en: Type label
de: Typenschild

en: Type subject
de: Typ Thema

en: Type tab title
de: Type Tab-Reiter

en: Type value
de: Typenschild

en: Type your heading H1 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H1 hier

en: Type your heading H2 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H2

en: Type your heading H3 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H3

en: Type your heading H4 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H4

en: Type your heading H5 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H5

en: Type your heading H6 here
de: Geben Sie Ihre Überschrift H6

en: Update Image
de: Bild aktualisieren

en: Upload Fields
de: Upload Felder

en: Url after submitting form
de: Ajax-Modus bei der Einreichung von Form

en: Validator configuration:
de: Validator-Konfiguration:

en: Validators
de: Validatoren

en: Variables
de: Deaktivieren

en: Vertical
de: V

en: View chart
de: Chart anzeigen

en: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we’re excited to share in the near future.
de: We're sorry, %s is not available on free version.<br><br>Please upgrade to Pro version to unlocks all these features, and puts you on the upgrade path for additional features that we're excited to share in the near future.

en: Webhook Status
de: Status

en: Website Design Request
de: Website Design Anfrage

en: Wizard
de: Zauberer

en: Wizard buttons
de: Radio-Button

en: Wizard elements
de: Layout-Elemente

en: Wizard form
de: Assistentenformular

en: Wizard forms
de: Assistentenformular

en: Yes
de: Ja

en: You are receiving a new form request
de: Sie erhalten eine neue Form-Anforderung

en: You need to save the form before seeing the preview
de: Sie müssen das Formular zu speichern, bevor man die Vorschau

en: blur
de: verwischen

en: border style
de: Rahmenstil

en: bottom
de: Unten

en: choose an option
de: Entfernen Sie alle Optionen

en: desktop
de: Desktop

en: disabled
de: Deaktivieren

en: e.g. My custom form
de: z.B. Mein benutzerdefiniertes Formular

en: email section. you can set mail options. e.g. the recipient mail
de: Email-Abschnitt. Sie können e-Mail-Optionen festlegen. z.B. den empfangenden e-Mail

en: enabled
de: Aktivieren

en: greater than
de: größer als

en: horizontal
de: Horizontale

en: input
de: Eingang

en: is not
de: ist nicht

en: it is the title of the message. do not leave blank
de: Es ist der Titel der Nachricht. lassen Sie sich nicht leer

en: label
de: Label

en: label Yes
de: Englisch text

en: label no
de: Label

en: less than
de: weniger als

en: letter
de: Buchstaben

en: locked
de: Abweisen

en: main settings
de: Einstellungen

en: none result text
de: Nicht bewertet text

en: of the following rule match
de: die folgende Regel-Match

en: option
de: Option:

en: or just click the button fields to add it here
de: oder klicken Sie einfach auf die Schaltfläche Felder, um diese hier hinzufügen

en: preview
de: Vorschau

en: preview section. you can view how the fields will look like and you can change the settings on live mode
de: Vorschau-Abschnitt. Sie können anzeigen, wie die Felder aussehen werden und Sie können die Einstellungen auf live-Modus

en: proceed with caution. if you put a wrong javascript code, the form will not work properly e.g.
de: gehen Sie mit Vorsicht. Wenn Sie einen falsche Javascript-Code einfügen, wird das Formular nicht z.B. korrekt

en: right
de: Rechts

en: setting section. you can change the submit mode between ajax and post
de: Abschnitt festlegen. Sie können den Senden-Modus zwischen Ajax und Post ändern.

en: skin section. you can change skin options of your form
de: Haut-Abschnitt. Sie können Haut-Optionen des Formulars ändern.

en: smartphone
de: Smartphone

en: submission section. you can modify the success message and other messages
de: Einreichung Abschnitt. können Sie die Erfolgsmeldung und andere Nachrichten ändern

en: the exporting code is used for backuping your custom form
de: der ausführende Code wird verwendet für Backup Ihres benutzerdefinierten Formulars

en: there is no forms selected. select one at least
de: Es gibt keine Formulare ausgewählt. Wählen Sie eine mindestens

en: there is not backup stored. Create new one
de: Es gibt keine Formulare. Neue hinzufügen

en: there is not forms. Add new one
de: Es gibt keine Formulare. Neue hinzufügen

en: there is not tour guide for this page. press the accept button
de: Reiseleiter für diese Seite gibt es nicht. Drücken Sie die Schaltfläche "akzeptieren\

en: this field if
de: Dieses Feld, wenn

en: this is required
de: Dies ist erforderlich,

en: this mail will receive a copy of the email
de: Diese Mail wird eine Kopie der e-Mail erhalten.

en: this mail will receive a copy of the email without letting the others notice it
de: Diese Mail wird eine Kopie der e-Mail erhalten, ohne dass die anderen es merken

en: variables
de: Deaktivieren

en: vertical
de: V

en: wizard form
de: Assistentenformular

en: wizard section. you can enable the wizard form and add many forms
de: Assistenten-Abschnitt. Sie können ermöglichen dem Assistentenformular und viele Formen hinzufügen

en: y
de: Y
